Next event

Team list

Latest Entries Summary
Confirmed Explorers Teams Confirmed Network Teams Total Confirmed Teams Event Places Remaining Unconfirmed Explorers Teams Unconfirmed Network Teams Total Unconfirmed Teams
58 5 63 37 4 0 4

Browse the list of teams entered in our next event here. Each table can be sorted on any column by clicking the coloured header bar.

Confirmed Explorers Teams
Team name Unit name County
Aein Unit 40 Humberside + Nee Guides Humberside
Cromwell Tem Name Team R Ramwell ESU Cambridgeshire
Cromwell Temp Name Team A Cromwell Explorer Scout Unit Cambridgeshire
Cromwell Temp Name Team B Cromwell ESU Cambridgeshire
Dora The Explorers Edmund Hillary ESU North Yorkshire
Doughnut Lose Gauntlett E.s.u. North Yorkshire
Ducks Of The Dam Phoenix ESU South Yorkshire
Forge Dam Busters Forge Explorers South Yorkshire
Forge Team A Forge Explorers South Yorkshire
Forge Team B Forge Explorers South Yorkshire
Forge Team C Forge Explorers South Yorkshire
Four Minions Odessey ESU Leicestershire
Gongjunim Unit 40 Humberside + Nee Guides Humberside
Grafton 1 Grafton District Explorers Northamptonshire
Grafton 2 Grafton District Explorers Northamptonshire
Grafton 3 Grafton District Explorers Northamptonshire
Grafton 4 Grafton District Explorers Northamptonshire
Grafton 5 Grafton District Explorers Northamptonshire
Gru Squad Scorpion Explorers Nottinghamshire
Happy Llamas Edmund Hillary ESU - Llama Team North Yorkshire
Haxey A Haxey ESU South Yorkshire
Haxey B Haxey ESU South Yorkshire
Homers. Odyssey ESU Leicestershire
I'll Shower Tomorrow Stamford Bridge Explorers Humberside
Illusions Of Greatness Stamford Bridge Humberside
Iron Boot Babes Apollo Leicestershire
Man I Love Frogs Society Scorpion Explorers Nottinghamshire
Mighty Morphin Flower Arrangers Mk2 Trident Phoenix ESU Coventry
Mountain Lions Mountain Lions ESU Northamptonshire
Nae Sarang Unit 40 Humberside + Nee Guides Humberside
Naekkeo Unit 40 Humberside + Nee Guides Humberside
Odyssey Endurance Leicestershire
Odyssey Four Odyssey ESU Leicestershire
Oppa Unit 40 Humberside + Nee Guides Humberside
Order Of The Phoenix Phoenix ESU, Runnymede Surrey
Out Of The Fire Phoenix ESU, Runnymede Surrey
Phoenix 1 Phoenix ESU Derbyshire
Phoenix2 Phoenix ESU Derbyshire
Phoenix3 Phoenix ESU Derbyshire
Porridge Predators Gauntlett Explorers North Yorkshire
Ruby Marritt Unit 40 Humberside + Nee Guides Humberside
Squimble Anvil South Yorkshire
Team #1 As Team A Isnt Original Chimera ESU Cambridgeshire
Team 3 Finally In And Stress Gone! Chimera ESU Cambridgeshire
Teletubbies Woodseats Explorer Unit South Yorkshire
The 'old' Dogs Blind Jack ESU North Yorkshire
The 'young' Pups Blind Jack ESU North Yorkshire
Three Olivers And A Spencer Unit 40 Humberside + Nee Guides Humberside
Total Warrior Explorer Unit Apollo Leicestershire
Waiting For Naptime Stamford Bridge Humberside
Wangjanim Unit 40 Humberside + Nee Guides Humberside
We Need A Creative Team Name Chimera ESU Cambridgeshire
Westwoodesu1 Westwood ESU Humberside
Westwoodesu2 Westwood ESU Humberside
Westwoodesu3 Westwood ESU Humberside
Westwoodesu4 Westwood ESU Humberside
Yeobo Unit 40 Humberside + Nee Guides Humberside
Young Guns Trident Phoenix ESU Coventry
Confirmed Network Teams
Team name Unit name County
D.l.a.f. Mash Division Cromwell Network Unit Cambridgeshire
D.l.a.f. Top Bun Division Cromwell Network Unit Cambridgeshire
Grafton Network 1 Grafton Network Northamptonshire
Scurvy Scouts Cumbria Network Cumbria
The South Derbyshire Shafters South Derbyshire Network Derbyshire

Unconfirmed Teams - Awaiting Payment
Team name Unit name County Amount to pay
Haxey ESU A Haxey ESU South Yorkshire £180.00
Haxey ESU Team B Haxey ESU South Yorkshire £180.00
Pytheas ESU 1 Pytheas ESU Derbyshire £180.00
The Weather Men Ashford Explorers Leicestershire £180.00